32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 8GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 RGB Quad Channel Kit (4x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Crucial 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 2666MHz PC4-21300 CL19 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3600Mhz PC4-28800 CL18 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Corsair Vengeance DDR4 3000MHz CL15 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V CL16 (16-18-18-38) Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Kingston Fury Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 8GB) Urban Camo
| IN STOCK |
16GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Single Desktop Memory Module
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
Value range DDR4 memory kit from G.Skill. The NT Series offers reliable performance at a great price. This kit consists of 4 matched 8GB modules, operating at 2400MHz (PC4-19200) and CAS latency of CL15. 288-pin memory modules requiring only 1.2V and backed by lifetime manufacturers warranty.
More Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
Ultra Compatibility with the latest DDR4 Systems!
G.SKILL DDR4 memory kits are validated for compatibility with most DDR4 platforms under a series of rigorous tests in quad channel memory operations. It’s guaranteed to provide the best-in-class performance, compatibility, and stability with the widest range of motherboards.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 2400MHz (DDR4-2400) |
| STANDARD | PC4-19200 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Quad channel kit (4x8HN) |
| CAS LATENCY | CL15 |
| MEMORY TIMINGS | 15-15-15-35-2N |
| VOLTAGE | 1.2V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 memory modules |
| CONFIGURATION | Double-sided 8GB DDR4 modules, four modules per kit |
| FEATURES | Intel XMP 2.0 Ready |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |