32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Transcend JetRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL16 RGB Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Single Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
256GB OWC DDR4 RDIMM Memory Upgrade Kit 4x64GB PC23400 2933MHz for Mac Pro 2019 models
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 2666MHz PC4-21300 CL19 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Memory Module
| IN STOCK |
16GB Kingston Fury Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3000Mhz PC4-24000 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel Z270
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3600Mhz PC4-28800 CL18 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel Z270
| IN STOCK |
32GB G.Skill Ripjaws 4 Quad Channel kit consisting of 4x 8GB modules. Rated to run at speeds up to 2133MHz and timings of CL15 (15-15-15-35) at only 1.2V. This DDR4 PC4-17000 memory kit is engineered especially for the Intel X99 platform. With 288 pins and stylish red heatsinks, the Ripjaws 4 Series should be your first choice in DDR4 memory.
G.SKILL Ripjaws 4 series performance DDR4 memory is designed for the ultimate experience on the latest Intel X99 platform! Whether you are processing large amounts of data or intense gaming, experience smooth system performance with the newest next-generation PC memory technology! All Ripjaws 4 memory kits are tested with G.SKILL’s extensive suite of testing software to ensure maximum performance and stability. Make Ripjaws 4 the ideal choice for your DDR4 system!
More Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% compared with DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
XMP 2.0 Support
Just set and go. Programmed with the latest Intel XMP 2.0 profiles, the only thing between you and extreme performance is a simple setting.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 2133MHz (DDR4-2133) |
| STANDARD | PC4-17000 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Quad channel kit (4x 8GB) |
| CAS LATENCY | CL15 |
| MEMORY TIMINGS | 15-15-15-35 |
| VOLTAGE | 1.2V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | Red |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory modules |
| CONFIGURATION | Double-sided 8GB DDR4 SDRAM memory modules, 4 modules per kit |
| FEATURES | Designed especially for Intel X99 platforms |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |