| OUT OF STOCK |
32GB KingSpec MiFee Wireless Portable SSD and Hotspot for PC, iPhone and Android
| IN STOCK |
512GB Apricorn Aegis Padlock Fortress External Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
4TB SanDisk Solid State Drive Extreme Pro USB-C External SSD
| IN STOCK |
1TB SanDisk Solid State Drive Extreme Pro USB-C External SSD
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive w/ Heatsink
| IN STOCK |
1TB Transcend ESD380C Rugged Portable SSD USB3.2 Type-C
| IN STOCK |
4.0TB OWC Express 1M2 USB4 (40GB/s) Bus-Powered Portable NVMe SSD External Storage Solution
| IN STOCK |
1TB Transcend ESD420 Portable Magnetic SSD USB 20Gbps Type-C Magsafe (Iron Grey)
| IN STOCK |
2TB AData SE920 External SSD USB4 40Gbps Type-C Black with RGB
| IN STOCK |
2TB Seagate One Touch USB 3.2 External SSD Black
| IN STOCK |
1TB Transcend ESD270C Portable SSD USB 3.1 Type-C Black
| IN STOCK |
4TB Transcend ESD420 Portable Magnetic SSD USB 20Gbps Type-C Magsafe (Champagne Gold)
| IN STOCK |
500GB AData SC740 External SSD USB3.2 Gen2 Black/Blue Shock and Drop Proof
| IN STOCK |
1TB SanDisk Extreme USB3.1 External SSD
| IN STOCK |
2TB Transcend ESD380C Rugged Portable SSD USB3.2 Type-C
| IN STOCK |
| CAPACITY | 250GB |
| INTERFACE TYPE | Thunderbolt USB3.0 |
| FORM FACTOR | 2.5-inch portable hard drive |
| DATA TRANSFER RATES | USB 3.0: 5Gb/s Thunderbolt: 10Gb/s |
| HDD DETAILS | Built-in 2.5-inch SSD |
| DIMENSIONS | 140mm x 89mm x 24mm |
| WEIGHT | 280g |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Mac OS 10.5 (Intel only), 10.6, 10.7, 10.8 Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows 8, Windows XP |
| ACCESSORIES INCLUDED | Integrated Thunderbolt cable USB 3.0 cable (USB 2.0-compatible) Quick Install Guide Complete software suite preloaded Removable dust cover |
| SPECIAL FEATURES | Dual interface Shock resistant, US military approved AES 256-bit encryption protection |
| DEVICE TYPE | External Hard Disk Drive |
| COLOUR | Silver / Orange |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 year limited manufacturers warranty |