OWC MacBook Pro 4-TB3 TouchBar 2016-2017 Battery Kit w/o acetone
| IN STOCK |
NewerTech Battery Replacement Kit for 13" MacBook Pro 2-TB3 (Late 2016 to Mid-2017) w/o acetone - for international air qualification
| IN STOCK |
NewerTech 95W NuPower Battery Replacement Kit for 15" MacBook Pro Retina late 2013 to mid 2015
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 85 Watt-Hour Lithium-Ion Battery for MacBook Pro 15-inch 2011 - Mid 2012
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 54 Watt-Hour Lithium-Imide Rechargeable Battery for Apple MacBook 13.3-inch Unibody Late 2008
| IN STOCK |
NewerTech 85 Watt-Hour Lithium-Ion Rechargeable Battery for MacBook Pro 15-inch Mid-2009
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 38 Watt-Hour Lithium-Ion Battery for 11-inch MacBook Air 2010
| IN STOCK |
NewerTech 58.2 Watt-Hour Battery for MacBook Pro 13" with Touchbar models 2018 to 2020 Kit w/o acetone
| IN STOCK |
NewerTech 76.2Wh Battery kit (No Acetone) for 15-inch MacBook Pro Retina Late 2016-Mid 2017
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 60 Watt-Hour Battery for 13-inch MacBook Air 2010-2017
| IN STOCK |
NewerTech 39 Watt-Hour Lithium-Ion Rechargeable Battery for 11-inch MacBook Air 2011 - 2012
| IN STOCK |
NewerTech 76W NuPower Battery Replacement Kit for 13" MacBook Pro Retina (2012 - Early 2013)
| IN STOCK |
NewerTech 72W NuPower Battery Replacement Kit for 13" MacBook Pro Retina late 2013 to early 2015
| IN STOCK |
NewerTech 55Wh Battery for 13" MacBook Air with Retina Display Late 2018-Current
| IN STOCK |
NewerTech Replacement Battery for 16" MacBook Pro with Retina Display (2019)
| IN STOCK |
| BATTERY TYPE | Li-ion rechargeable |
| BATTERY VOLTAGE | 11.1V |
| BATTERY CAPACITY (WATT HOURS) | 4400mAh |
| BATTERY CONDITION | Brand new, factory sealed |
| COMPATIBILITY | Acer |
| NUMBER OF CELLS | 6 cells |
| COLOUR | Black |
| ORIGINAL PRODUCT CODE | AS07A31 AS07A32 AS07A41 AS07A42 AS07A51 AS07A52 AS07A71 AS07A72 LC.BTP00.012 |
| CERTIFICATIONS | RoHs CE |
| DIMENSIONS | 208.20mm x 44.94mm x 19.90mm |
| WEIGHT | 308g |
| WARRANTY | 1 years replacement warranty |