| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB Transcend StoreJet 25H3 2.5-inch USB3.0 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
2TB Apricorn Aegis Padlock External Hard Drive
| IN STOCK |
2TB Western Digital My Passport USB3.2 External Hard Drive - Red
| IN STOCK |
1TB AData HV620S USB3.1 Slim 11.5mm 2.5-inch Portable Hard Drive Black
| IN STOCK |
14TB WD Elements Desktop USB 3.0 External Hard Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
2TB Silicon Power Armor A65B Shockproof/Waterproof Portable Hard Drive USB3.2 - Black/Grey Edition
| IN STOCK |
16.0TB OWC Mercury Elite Pro Quad - Four-Drive USB 3.2 (10Gb/s) External Storage Solution with SoftRAID
| IN STOCK |
750GB Western Digital Elements 2.5-inch USB3.0 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
2TB Toshiba Canvio Basics USB3.2 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
| CAPACITY | 1TB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 Backwards compatible with USB2.0 |
| FORM FACTOR | 2.5-inch portal hard drive |
| DATA TRANSFER RATES | Up to 90MB/sec (USB3.0 interface) |
| HDD DETAILS | Built-in 1TB HDD |
| DIMENSIONS | 115mm x 78mm x 15mm |
| WEIGHT | 165g |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 8 / 7 / Vista / XP Mac OS 10.6 or later Linux 2.6 or later |
| OPERATING TEMPERATURE | 5°C (41°F) to 50°C (121°F) |
| ACCESSORIES INCLUDED | USB3.0 cable |
| SPECIAL FEATURES | Backup and Security software available for download |
| DEVICE TYPE | Portable external hard drive |
| COLOUR | Black |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |