| IN STOCK |
1TB Transcend StoreJet 25H3 2.5-inch USB3.0 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
4TB Transcend USB3.1 Type-C StoreJet 25M3C 2.5-inch External Hard Drive Shock-Resistant
| IN STOCK |
2TB Transcend StoreJet 25H3 2.5-inch USB3.0 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend StoreJet 25A3 USB 3.1 Gen 1 Portable Hard Drive - Black - Rugged Edition
| IN STOCK |
1TB Apricorn Aegis Padlock Fortress USB3.0 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
6TB WD Elements Desktop USB 3.0 External Hard Drive
| IN STOCK |
2TB Western Digital My Passport USB3.0 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB Western Digital My Passport USB3.0 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
4TB Western Digital Elements USB3.0 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
8TB WD My Book USB3.0 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
1TB AData HV620S USB3.1 Slim 11.5mm 2.5-inch Portable Hard Drive Black
| IN STOCK |
1TB AData Red/Black HD650 DashDrive USB3.1 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
2TB Seagate Xbox Game Drive USB3.0 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
| CAPACITY | 1.5TB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 |
| FORM FACTOR | 2.5-inch external hard drive |
| DATA TRANSFER RATES | USB3.0 data transfer, transfer speed up to 90MB/sec max. |
| HDD DETAILS | Built-in 2.5-inch SATA HDD |
| DIMENSIONS | 130.8mm x 80.8mm x 21.7mm |
| WEIGHT | 256g |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows XP Windows Vista Windows 8 Windows 7 Linux Kernel 2.6.31 or later Mac OS X 10.5 or later |
| OPERATING TEMPERATURE | 5°C (41°F) to 55°C (131°F) |
| ACCESSORIES INCLUDED | Quick start guide USB3.0 Y-cable Warranty card |
| SPECIAL FEATURES | US Military approved Triple-layer protection USB powered |
| DEVICE TYPE | External hard disk drive |
| COLOUR | Purple and Black |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |