1TB Toshiba 2.5-inch SATA laptop hard drive (5400rpm, 8MB cache) MQ01ABD100 by Toshiba
1TB Toshiba 2.5-inch SATA laptop hard drive (5400rpm, 8MB cache) MQ01ABD100 Image
OUT OF STOCK
Receive Stock Notice:
Key Features
  • 1TB SATA laptop 2.5-inch hard drive
  • SATA 3Gbps interface
  • 5400rpm and 8MB cache
  • Thickness 9.5mm
  • AF Advanced Format feature
  • Toshiba MQ01ABDxxx range
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
Includes AF Advanced Format feature.
Thickness of this hard drive is 9.5mm.
Specifications
CAPACITY 1TB
FORM FACTOR 2.5-inch laptop hard drive
INTERFACE TYPE SATA 3Gbps
CACHE 8MB
RPM 5400rpm
DEVICE TYPE Internal laptop hard disk drive
DATA TRANSFER RATES SATA transfer rate up to 3Gbps
HDD DETAILS Built-in Toshiba platters, 2 platter - 4 heads
DIMENSIONS 69.85mm x 100.0mm x 9.5mm
WEIGHT 112g
OPERATING TEMPERATURE Temp - Operating 5° to 55°C
Temp - Non-Operating -40° to 65°C