240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
500GB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
| CAPACITY | 120GB |
| INTERFACE TYPE | SATA/SATA II |
| FORM FACTOR | 3.5-inch |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Max Read: up to 285MB/s Max Write: up to 275MB/s Sustained Write: up to 250MB/s Random Write 4KB (Aligned): 50,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | MLC Flash Memory |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating Temp: 0°C ~ 70°C Storage Temp: -45°C ~ +85°C |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| SHOCK RESISTANCE | Up to 1500G |
| SPECIAL FEATURES | TRIM support RAID compatible Sandforce controller |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Compatible with Windows XP, Vista, 7, Mac OS X and Linux |
| DIMENSIONS | 146mm (L) x 101.6mm (W) x 25.40mm (H) |
| WEIGHT | 190g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |