250GB Western Digital Blue SA510 M.2 Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue SA510 M.2 Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
2TB Axiom 3.5 Inch Serial ATA Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
| CAPACITY | 40GB |
| INTERFACE TYPE | SATA II |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read up to 280MB/sec Write up to 270MB/sec IOPS Up to 50000 (disk aligned ; 4KB random write) |
| FLASH STORAGE DETAILS | MLC Nand Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0C ~ +70C |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| SHOCK RESISTANCE | 1500G |
| SPECIAL FEATURES | Native TRIM support, Built-in EDC/ECC function |
| SYSTEM REQUIREMENTS | SATA II based system, Windows or Mac |
| DIMENSIONS | 69.63mm x 99.88mm x 9.30mm |
| WEIGHT | 80g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years warranty |