ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II AMD Socket AM4 ATX DDR4 Motherboard
| IN STOCK |
Asrock Pro RS AMD B650 AM5 Micro ATX DDR5 Motherboard
| IN STOCK |
Asrock X570D4U AMD X570 PGA 1331 Micro ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
Asrock Riptide Intel Z790 LGA 1700 ATX DDR5 Motherboard
| IN STOCK |
ASRock Z790 Pro RS Intel Z790 DDR5 Socket 1700 Motherboard
| IN STOCK |
Asrock Rack AMD AM4 PGA 1331 Micro ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
Asrock H610M-HVS/M.2 R2.0 Intel H610 Socket LGA 1700 Micro ATX DDR4 Motherboard
| IN STOCK |
MSI MAG Tomahawk Intel Z790 LGA 1700 ATX DDR5 Motherboard
| IN STOCK |
MSI PRO Z790-P WIFI Intel LGA 1700 ATX DDR5 Motherboard
| IN STOCK |
MSI MPG AMD B550 Gaming Plus Socket AM4 ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
MSI AMD B550-A PRO Socket AM4 ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
Gigabyte A520I AC AMD A520 Socket AM4 Mini ITX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
ASUS TUF Gaming B550-PLUS AMD B550 Socket AM4 ATX Motherboard
| IN STOCK |
ASUS PRIME B550M-A WIFI II AMD Micro ATX DDR4 Motherboard
| IN STOCK |
Gigabyte AMD A520 S2H AM4 Micro ATX Motherboard
| IN STOCK |
| FORM FACTOR | ATX |
| FORM FACTOR | ATX |
| SOCKET TYPE | LGA 1700 |
| SOCKET TYPE | LGA 1700 |
| COMPATIBLE PROCESSORS | Intel® Celeron®, Intel Core i3 12th Gen, Intel Core i3 13th Gen, Intel Core i3 14th Gen, Intel Core i5 12th Gen, Intel Core i5 13th Gen, Intel Core i5 14th Gen, Intel Core i7 12th Gen, Intel Core i7 13th Gen, Intel Core i7 14th Gen, Intel Core i9 12th Gen, Intel Core i9 13th Gen, Intel Core i9 14th Gen, Intel® Pentium® |
| COMPATIBLE PROCESSORS | Intel® Celeron®, Intel Core i3 12th Gen, Intel Core i3 13th Gen, Intel Core i3 14th Gen, Intel Core i5 12th Gen, Intel Core i5 13th Gen, Intel Core i5 14th Gen, Intel Core i7 12th Gen, Intel Core i7 13th Gen, Intel Core i7 14th Gen, Intel Core i9 12th Gen, Intel Core i9 13th Gen, Intel Core i9 14th Gen, Intel® Pentium® |
| CHIPSET | Intel |
| CHIPSET | Intel |
| MEMORY STANDARD | DDR5-SDRAM |
| MEMORY STANDARD | DDR5-SDRAM |
| MEMORY SLOTS | 4 |
| MEMORY SLOTS | 4 |
| MEMORY CHANNELS | Dual-channel |
| MEMORY CHANNELS | Dual-channel |
| MAXIMUM INTERNAL MEMORY | 256 GB |
| MAXIMUM INTERNAL MEMORY | 256 GB |
| PORTS | 5 |
| PORTS | 5 |
| ETHERNET | Yes |
| ETHERNET | Yes |
| ONBOARD USB 2.0 | 2 |
| ONBOARD USB 2.0 | 2 |
| ONBOARD USB 3.1 | 1 |
| ONBOARD USB 3.1 | 1 |
| M.2 SLOTS | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| M.2 SLOTS | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| SATA III CONNECTORS | 4 |
| SATA III CONNECTORS | 4 |
| S/PDIF OUT | Yes |
| S/PDIF OUT | Yes |
| FRONT PANEL AUDIO | Yes |
| FRONT PANEL AUDIO | Yes |
| FRONT PANEL CONNECTOR | Yes |
| FRONT PANEL CONNECTOR | Yes |
| MAIN POWER CONNECTOR | Yes |
| MAIN POWER CONNECTOR | Yes |
| CPU FAN CONNECTOR | Yes |
| CPU FAN CONNECTOR | Yes |
| CHASSIS FAN CONNECTORS | 4 |
| CHASSIS FAN CONNECTORS | 4 |
| TPM | Yes |
| TPM | Yes |
| RGB LED HEADER | Yes |
| RGB LED HEADER | Yes |
| AUDIO CHIPSET | Realtek ALC897 |
| AUDIO CHIPSET | Realtek ALC897 |
| AUDIO CHANNELS | 7.1 channels |
| AUDIO CHANNELS | 7.1 channels |
| PCI EXPRESS X16 | 2 |
| PCI EXPRESS X16 | 2 |
| RAID | 0, 1, 5, 10 |
| RAID | 0, 1, 5, 10 |
| CROSSFIRE | Not supported |
| CROSSFIRE | Not supported |
| SUPPORTED OPERATING SYSTEMS | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| SUPPORTED OPERATING SYSTEMS | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| WIFI | No |
| WIFI | No |
| RESOLUTION | 4096 x 2304 pixels |
| RESOLUTION | 4096 x 2304 pixels |
| DIMENSIONS | 305 mm |
| DIMENSIONS | 305 mm |