ADATA AD5U560016G-S memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR5 5600 MHz by Adata
ADATA AD5U560016G-S memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR5 5600 MHz Image
100+ IN STOCK
Ships in 8 days
Free shipping to United Kingdom!
Add accidental protection from
Key Features
  • Higher Frequencies
  • Built-in Power Management IC
  • Higher Capacities
  • On-Die Error Correcting Code
  • Works with the latest AMD and Intel platforms
See full specifications
See product description
Details
Higher Frequencies
The DDR5-5600 U-DIMM delivers blazing frequencies of up to 5600 MHz, a major leap from the max. frequency of DDR4 modules (3200 MHz).
More Energy-Efficient
This next-gen memory module operates on just 1.1V, making it 8% more power-efficient than DDR4. What's more, it features a built-in Power Management IC (PMIC) to enhanced power supply stability.
Capacity Doubled
Improved Stability
QuikTips: DDR5 vs DDR4 - Appearance
QuikTips: DDR5 vs DDR4 - Chip Architecture
QuikTips: DDR5 vs DDR4 - Performance
The biggest change is that bandwidth and frequency are significantly higher. The ADATA DDR5 memory modules deliver frequencies of up to 4800MHz and feature bandwidth of 38.4GB/s, which is 50% higher than the DDR4-3200. The maximum frequency is increased 1.63 times compared to DDR4.
Specifications
CAPACITY 16GB
SPEED 5600 MHz
SINGLE / DUAL / QUAD KIT Single
CAS LATENCY 46
VOLTAGE 1.1 V
TECHNOLOGY 288-pin DIMM
MEMORY LAYOUT 1 x 16 GB
OPERATING TEMPERATURE 0 - 85 °C