Port Forwarding In 3 Steps
ROG Gaming Centre: Rule Your Network
Don't Trust Your Victory To Luck
Keep Your Gaming Band Clean
Tri-band networking lets you dedicate one 5GHz band to gaming only, so you can avoid competing for bandwidth with other devices on your home network. With dynamic frequency selection (DFS), ROG Rapture GT-AX11000 also unlocks 15 channels in the least-congested 5GHz bands, providing more bandwidth for all of your wireless devices.
Simultaneous Gaming And VPN
Light Up and Win
Fortified Frontline Network Security
Battle Ready Hardware
In addition to incredible wireless performance, GT-AX11000 comes with a 2.5G WAN/LAN port for up to 2.5X faster data transfers than regular Ethernet. The router is powered by a 1.8GHz 64-bit quad-core CPU to easily handle online gaming, supercharging USB data transfers, and power LAN parties. For added convenience, a customizable button on the front of the router lets you instantly control a function of your choice, such as Aura RGB lighting, Game Boost, or the DFS bands.
| WAN PORTS | 1 |
| LAN PORTS | Ethernet LAN (RJ-45) ports: 5 |
| PROCESSOR | 1.8GHz quad-core processor |
| WIFI TECHNOLOGY | Wi-Fi band: Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz) Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax) Wi-Fi standards: 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB PORTS | USB 3.1 Gen 1 x 2 |
| THROUGHPUT | 2.4GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps 5G-1Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps 5G-2Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps |
| INTERNAL MEMORY | 256MB NAND flash and 1GB DDR3 SDRAM |
| COLOR | Black |
| FEATURES | Parental Control, Traffic Control, Support Alexa |
| POWER | AC Input : 110V~240V(50~60Hz) DC Output : 19 V with max. 3.42 A current |
| DIMENSIONS | Width: 241 mm Depth: 241 mm Height: 60 mm Weight: 1.72 kg |