StarTech Dell EMC SFP-10G-LR Compatible 10GbE Single Mode Fiber SMF Optic Network Transceiver
| IN STOCK |
StarTech Juniper Compatible SFP To RJ45 Cat6/Cat5 Copper Transceiver Module
| IN STOCK |
StarTech.com Cisco SFP-10G-SR Compatible SFP+ Transceiver Module (LC) – 10GBASE-SR - 10GbE Multimode Fiber MMF Optic Transceiver - DDM Cisco Firepower, ASR9000, C9300
| IN STOCK |
StarTech 10GBase BX MSA Compliant SFP+ Transceiver Module
| IN STOCK |
StarTech Dell Compatible SMF Optic Network Transceiver
| IN STOCK |
Cisco GLC-LH-SMD Compatible 1000BASE-LX/LH SFP (LC) MMF/SMF Transceiver Module
| IN STOCK |
StarTech.com Cisco GLC-TE Compatible SFP to RJ45 Transceiver Module - 1000BASE-T Copper Industrial Gigabit Ethernet - Cisco Firepower, IE 2000, C9500, C2960 (Extended Temp)
| IN STOCK |
StarTech.com Cisco SFP-GE-S Compatible SFP Module - 1000BASE-SX - 1GbE Multimode Fiber MMF Optic Transceiver - 1GE Gigabit Ethernet SFP - LC- DDM Cisco IE3400, IE3300, IE3200
| IN STOCK |
StarTech.com Cisco GLC-LH-SM Compatible SFP Transceiver Module -1000BASE-LX/LH - 1GE Gigabit Ethernet SFP - LC - Cisco IE3400, IE3300, IE3200
| IN STOCK |
StarTech Arista SFP to RJ45 Cat6 Cat5e Network Transceiver
| IN STOCK |
StarTech.com Cisco GLC-T Compatible SFP to RJ45 Transceiver Module – 1000BASE-T - Cisco Firepower, ASR920, IE2000
| IN STOCK |
StarTech MSA Compliant SFP+ Network Transceiver Module
| IN STOCK |
StarTech.com HPE J8177C Compatible SFP Transceiver Module - 1000BASE-T - SFP to RJ45 - 1GE Gigabit Ethernet SFP- HPE 1810, 1820, 2530
| IN STOCK |
StarTech.com Cisco GLC-SX-MM Compatible SFP Transceiver Module - 1000BASE-SX
| IN STOCK |
The 1000BASE-SX SFP, compatible with the IEEE 802.3z 1000BASE-SX standard, operates on legacy 50 μm multimode fiber links up to 550 m and on 62.5 μm Fiber Distributed Data Interface (FDDI)-grade multimode fibers up to 220 m. It can support up to 1km over laser-optimized 50 μm multimode fiber cable.
| TRANSFER RATE | Maximum data transfer rate: 1000 Mbit/s |
| INTERFACE | SFP |
| MAX DISTANCE | 10000 m |
| TEMPERATURE | 0 - 70 °C |
| TRANSCEIVER TYPE | Fiber optic |
| CONECTION TYPE | LC |
| WEIGHT | 75 g |
| POWER CONSUMPTION | 1.5 W |
| NETWORKING STANDARDS | IEEE 802.3z |