16GB G.Skill DDR3 1600MHz PC3-12800 CL10 Laptop Dual Channel Memory Kit 2x8GB 1.5V
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM 1600MHz PC3-12800 SO-DIMM DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 1333MHz PC3 10600 (4x 8GB) for Apple Memory Upgrade
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series Dual channel laptop memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 4GB) CL9 - Low Voltage
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series single laptop memory module
| IN STOCK |
4GB Team Group Elite DDR3 SO-DIMM 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series 1333MHz single laptop memory module
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory module CL11
| IN STOCK |
4GB GeIL DDR3 SO-DIMM 1066MHz CL7 Laptop Memory Module 204 pins PC3-8500 (1.5V)
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1866MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory module CL11
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series laptop memory dual channel kit
| IN STOCK |
16GB DDR3 204-pin laptop memory kit for laptop computers based on the DDR3 memory technology. G.Skill is known for being first-to-market with new memory technologies and this DDR3 SO-DIMM laptop memory upgrade is no different. this memory is rated to run at 1333MHz, which we expect to become the mainstream speed for DDR3 laptop memory soon.
This kit consists of 2x 8GB modules. Rated to run at 1333MHz at timings of 9-9-9-24 (CL9) at 1.5V. Suitable for newer laptops based on DDR3 memory. Backed by G.Skills lifetime warranty.
Specifications:
Timings: 9-9-9-24
Speed: DDR3-1333 (PC3-10666)
Voltage: 1.5 Volts
PCB: 6 Layers
Error checking: Non-ECC
Type: 204-pin SO-DIMM
| CAPACITY | 16GB |
| STANDARD | PC3-10666 |
| MEMORY SPEED | 1333MHz (DDR3-1333) |
| CAS LATENCY | CL9 (9-9-9-24) |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual channel kit (2x 8GB) |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| VOLTAGE | 1.5V |
| FORM FACTOR | 204-pin DDR3 SO-DIMM memory modules |
| CONFIGURATION | Double-sided 8GB DDR3 laptop memory modules, 2 modules per kit |
| FEATURES | 6 layer PCB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |