Tripp Lite Protect It 4FT 6 Outlet 790 Joules Surge Protector - Light Gray
| IN STOCK |
6FT Tripp Lite 5 Outlet Surge Protector with 2 USB Ports - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 6FT 7 Outlet Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 3 Outlet 540 Joules Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 1 Outlet 750 Joules Portable Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp Lite Isobar 2 Outlet 1410 Joules Surge Protector - Black
| IN STOCK |
6FT Tripp Lite 6 AC Outlet Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT 16 Outlet 450 Joule NEMA 5-15 Surge Protector - Gray, Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 8FT 2395 Joule Surge Protector - Black, Metallic Silver
| IN STOCK |
Tripp Lite 6FT 5 Outlet NEMA 5-15 Waber Industrial Surge Protector - Blue Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite 25FT 8 Outlet Isobar 3840 Joules Metal Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 6FT 6 Outlet 990 Joules Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
6FT Tripp Lite Protect It! 6 Outlet Surge Protector
| IN STOCK |
3FT Belkin 6 AC Outlets Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 7FT 2160 Joules 7-Outlet Surge Protector - Black
| IN STOCK |
The SPIKECUBE Surge Suppressor from Tripp Lite is a direct plug-in suppressor providing protection on one AC outlet. Its small size makes it ideal for protecting laptop computers, projectors and other portable electronics. A green "Protected" and red "Grounded" LED illuminates to indicate that adequate surge suppression is available. The unit has 600 joules of surge energy absorption.
| CONNECTOR TYPES | NEMA 5–15R |
| COLOR | Gray |
| WEIGHT | 0.5kg |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |
| AC OUTLETS | 1 AC outlet(s) |
| INPUT VOLTAGE | 120 V |
| SURGE RATING | 600 J |
| PEAK POWER | 1800 W |
| INPUT FREQUENCY | 50 - 60 Hz |