| IN STOCK |
|
Ships in 5 days Shipping to United Kingdom only £ 11.99! |
StarTech ARMPIVOTV2 Single Desk Clamp Monitor Arm - Up to 32-inch Screen
| IN STOCK |
Siig CE-MT2U12-S1 Aluminum Mechanical Spring Slim Monitor Arm _ Up to 32-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech ARMWALLDS Swivel Wall Mount Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Tripp Lite Full Motion Ceiling Mount For 23 Inch To 42 Inch TVs & Monitors
| IN STOCK |
StarTech ARMSLIMDUO Dual Monitor Arm - Up to 30-inch
| IN STOCK |
Startech Sit-to-Stand Monitor Workstation
| IN STOCK |
StarTech Quad Articulating Desk Clamp Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech Monitor Wall Mount Monitor Stand - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Tripp Lite Single-Display Desktop Monitor Stand - For 13 Inch to 27 Inch Flat-Screen Displays
| IN STOCK |
StarTech ARMBARDUOV Dual Vertical Monitor Stand - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
StarTeck ARMBARDUOG Desk Clamp Dual Monitor Arm - Up to 27-inch Screens
| IN STOCK |
Kensington K60087F SmartFit Desktop Monitor Stand - Up to 17-inch Screen - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Universal Glass Monitor Riser - Tempered Glass, Brushed Aluminum
| IN STOCK |
Tripp Lite MR1612 Universal Monitor Riser Stand - Black
| IN STOCK |
StarTech Triple Articulating Desk Clamp Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Mount two displays on your desk surface or through a grommet, with adjustable height and cable management
The ARMDUAL Articulating Dual-Monitor Arm lets you mount two displays to your desk or table, with extension, tilt, pan, swivel, pivot and height adjustments.
The desk-mount monitor arm offers a wide range of motion on several axes, giving you the freedom to place your displays side-by-side, spread apart, back-to-back or anywhere in between. For viewing longer pages or blocks of code without scrolling, the dual arm also supports landscape to portrait display rotation for either monitor.
Mounting your displays on a dual monitor arm above the desk surface enables you to adjust your display height, position and viewing angles easily for an ergonomic work environment, with the added benefit of reclaiming valuable workspace on your desk.
Supporting 12 - 24" displays up to a maximum weight capacity of 30lbs (13.6kg) per arm, the dual arm monitor mount holds your displays with ease, and integrates a cable management channel to keep things neat. For added installation flexibility, the included mounting hardware can either clamp to the side of your desk / table or mount through a grommet hole, for a versatile dual-monitor mounting solution.
Backed by a StarTech 5-year warranty and free, lifetime technical support.
The StarTech Advantage
- Place your displays exactly where you want them, with dual articulating monitor arms
- Experience an ergonomic workspace, through simple display height, position and viewing angle adjustments
- Maximize space-efficiency by mounting your displays above the desk surface
| TYPE | Clamp |
| NUMBER OF MONITORS | 2 |
| COLOR | Black |
| MAX MONITOR WEIGHT | 30 lbs |
| MAX MONITOR SIZE | 24 inches |
| VESA STANDARD | Minimum VESA mount: 75 x 75 mm Maximum VESA mount: 100 x 100 mm |
| ROTATION | Swivel angle: 360° |
| TILT | Tilt angle range: -90 - 90° |
| ACCESSORIES INCLUDED | Wrench Screws Spacers Manual |
| MATERIALS | Plastic, Steel |
| WEIGHT | 8.9 lbs / 4 kg |