| 2 IN STOCK |
|
Ready to ship Shipping to United Kingdom from only £ 5.99! |
8GB Axiom DDR3 1600MHz Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory module CL11
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL11
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series 1333MHz single laptop memory module
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series single laptop memory module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series Dual channel laptop memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
16GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-12800 DDR3L 1600MHz CL11 Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM 1600MHz PC3-12800 SO-DIMM DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM DDR3 PC3-12800 1600MHz SO-DIMM CL11 Single Memory Module
| IN STOCK |
16GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-8500 1066MHz CL7 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL9
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series single laptop memory module
| IN STOCK |
12GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-10600 1333MHz CL9 Dual Channel Kit (1x 4GB + 1x 8GB)
| IN STOCK |
4GB GeIL DDR3 SO-DIMM 1066MHz CL7 Laptop Memory Module 204 pins PC3-8500 (1.5V)
| IN STOCK |
16GB OWC DDR3L SO-DIMM PC3-14900 1867MHz CL11 Single Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 1600MHz laptop memory upgrade kit (2x 8GB modules), CL10, 204 pins. Suitable for many newer systems using DDR3 SO-DIMM memory. PC3-12800, rating of CL10-10-10-28 at 1.5V. Backed by lifetime manufacturers warranty.
This 16GB laptop memory upgrade kit consists of 2x 8GB individual modules, operating at 1600MHz, is designed for use in newer laptop computers (including Apple Macbook computers) built for the DDR3 SO-DIMM memory standard.
For compatibility please refer to the notebook manufacturer handbook prior to purchasing this memory upgrade kit.
| CAPACITY | 16GB |
| STANDARD | PC3-12800 |
| MEMORY SPEED | 1600MHz (DDR3-1600) |
| CAS LATENCY | CL10 (10-10-10-28) |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual channel kit (2x8GB) |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| VOLTAGE | 1.5V |
| FORM FACTOR | 204-pin DDR3 SO-DIMM memory module |
| CONFIGURATION | Double-sided 8GB memory modules with 16 chips, two modules per 16GB kit |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |